DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz InteligentníDomácnost.cz TV program
Satelitní komplety     |     Televízie najlepšie ceny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Na Slovensku sa začalo s masívnym vypínaním analógovej televízie
Marián Felix, 11. března 2011
V stredu, 9. marca 2011 začalo na Slovensku rozsiahle vypínanie analógových televíznych vysielačov. V súlade so zverejneným harmonogramom, ktorý sme uviedli v predchádzajúcej správe, sa ako prvý vypol analógový vysielač Štúrovo – Modrý Vrch, ktorý šíril program verejnoprávnej televízie Dvojky (kanál 31), ako aj televízie Markíza (kanál 48).

V danej oblasti je už niekoľko mesiacov dostupný signál digitálnej televízie DVB-T, ktorý je vysielaný z rovnakej kóty na kanáli 21. Tento signál zatiaľ šíri programy 1. multiplexu (Jednotka, Dvojka, Markíza, JOJ), avšak po spustení vysielania verejnoprávneho multiplexu (Jednotka, Dvojka, Trojka), ktoré je v Štúrove plánované v týždni od 22. marca 2011 na kanáli 48, sa na kanáli 21 budú ďalej šíriť programy 2. multiplexu (Markíza, Doma, JOJ, JOJ Plus). Predpokladané pokrytie vysielača DVB-T Štúrovo – Modrý Vrch na kanáli 21 je zobrazené na obrázku 1.Obr. 1 – Vypočítané pokrytie vysielača DVB-T Štúrovo – Modrý Vrch na kanáli 21


V mesiaci marec sa budú vypínať analógové, resp. zapínať digitálne vysielače ešte v lokalitách Banská Bystrica, Detva, Rožňava, Lučenec, Modrý Kameň, Ružomberok a Považská Bystrica. V apríli budú nasledovať vysielače v Košiciach, Bardejove, Trenčíne, Námestove, Snine, Prešove, Čadci, v Kráľovskom Chlmci a na Bralovej Skale.

Zdroj: Towercom, Digizone.cz
Nový dokrývač pro Letohrad
Petr Janásek, 11. března 2011
Již od počátku televizního vysílání začátkem padesátých let minulého století vznikaly problémy s příjmem signálu v geograficky složitých podmínkách v některých oblastech České republiky. K takovým lokalitám patřilo vždy město Letohrad a jeho nejbližší okolí v ústeckoorlickém regionu a proto i po zavedení digitální terestrické distribuce televizního signálu bylo rozhodnuto přistoupit k instalaci dokrývače, t.j. místního vysílače.

Podle vyjádření Českých radiokomunikací bude 31. března 2011 spuštěn v Letohradu televizní dokrývač, umístěný nad místním Zemědělským družstvem, vysílájící na kanále 45 pořady multiplexu 1 a programy multiplexu 2 na kanále 35 o malém výkonu 10 W s horizontální polarizací. Zdrojem signálu multiplexu 1 pro dokrývač má být jihomoravský Kojál a naopak programy multiplexu 2 budou přebírány z vysílače Černá Hora z Východních Čech.Kalkulovaná mapa pokrytí (zdroj České radiokomunikace)
TÚ SR povolil ďalšie vysielače pre DVB-T
Roman Vavro, 9. března 2011
Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky (TÚ SR) vydal na základe žiadosti spoločnosti Towercom, a.s. dvanásť povolení na prevádzkovanie vysielačov DVB-T za účelom vysielania televíznej programovej služby a elektronického programového sprievodcu (EPG).

Povolené vysielače: Detva - Javor na K33, Považská Bystrica na K32, Ružomberok – Úložisko na K26, Lučenec – Blatný vrch na K33, Banská Bystrica – Laskomer na K33 a Štúrovo – Modrý vrch na K48 budú súčasťou siete verejnoprávneho multiplexu.

Povolené vysielače: Detva - Javor na K60, Považská Bystrica na K52, Ružomberok – Úložisko na K59, Rožňava – Dievčenská skala na K27, Lučenec – Blatný vrch na K60 a Banská Bystrica – Laskomer na K51 budú súčasťou siete 2. multiplexu. Povolenia nadobudli právoplatnosť minulý týždeň.

TÚ SR na základe žiadosti spoločnosti Towercom, a.s. v povolení uviedol „systém zdrojového kódovania MPEG-2 v kombinácii MPEG-4“. Základné parametre vysielania: počet nosných 8k, modulácia 64-QAM, ochranný interval 1/4, kódový pomer 2/3, vertikálna polarizácia.

Informácie pre televíznych divákov a pre predajcov koncových zariadení poskytne (štátna) informačná kampaň, ktorej realizácia je v kompetencii Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a komunikačno-produktová kampaň spoločnosti Towercom, a.s.
Prima Love zahájila pravidelné vysílání
Redakce, 8. března 2011
Dnes brzy ráno, při příležitosti Mezinárodního dne žen, zahájila pravidelné vysílání nová televizní stanice Prima Love. Dostupná je v pozemním digitálním vysílání v Multiplexu 3 i na satelitu v paketech CS Link a Skylink.

Podle tiskového mluvčího TV Prima Marka Singera půjde hlavně o televizi pro ženy, která však mnoha tituly zaujme i muže. Růžová barva v jejím logu a grafice má prý odrážet pojmy jako láska, osud, emoce.

Tahákem programu Prima love by měly být seriály Chirurgové, Zoufalé manželky nebo Ally McBealová, Nemocnice Mercy či Džungle rtěnek. Zařadí také telenovely Pravá tvář vášně nebo V náruči ďábla.

Podle deníku E15 získá Prima spuštěním kanálu Love náskok před konkurenční Novou, která má v plánu také vysílat program pro ženy. Měl by napodobit program TV Doma, který loni na Slovensku spustila sesterská televize TV Nova, TV Markíza.

Technické parametry pro naladění na satelitu

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 12,070 GHz
polarizace: horizontální
SR: 27500
FEC: 3/4
Kódovací systémy: Irdeto / CryptoWorks
ČT24 i na mobilech s Androidem
Petr Janásek, 7. března 2011
Majitelé telefonů s operačním systémem Google Android mají od 3. března 2011 možnost si zcela volně a bezplatně stáhnout novou aplikaci z Android Marketu, v níž najdou aktuality z vysílání a webu ČT24. První verze aplikace ČT24 pro Android přináší především čtečku webu ČT24. Živé zpravodajské vysílání bude následovat v řádu několika dnů.

„Uživatelům telefonů s operačním systémem Google Android nabídneme aplikaci ČT24 ve dvou etapách v rychlém sledu, jako tomu bylo u iPhonů. Jelikož se jedná o první aplikaci České televize na Androidu, chceme, aby si uživatelé na aplikaci zvykli a využívali ji stejně tak rádi a intenzivně jako majitelé iPhonů,“ říká výkonný ředitel Nových médií ČT Milan Fridrich.

Majitelé mobilních telefonů vybavených operačním systémem Android najdou v nové aplikaci ČT24 články s fotografiemi a zprávy přehledně členěné v sekcích. Články lze dopředu stáhnout a poté je číst v režimu offline. Aplikace skýtá také aktuální informace k pořadu Otázky Václava Moravce a interaktivnímu Hydeparku. Uživatelé mohou články v telefonu ‚hvězdičkovat‘ (hodnotit), ukládat si je k pozdějšímu přečtení, sdílet je na Facebooku a Twitteru, poslat dál emailem či SMS zprávou a samozřejmostí je i změna velikosti písma pro pohodlné čtení.

České televize, Divize Nová média nabízí široké veřejnosti úspěšnou aplikaci ČT24 pro iPhony již od února 2010. Ta byla od počátku svého zveřejnění nejstahovanější zpravodajskou bezplatnou aplikací v České republice, dosud si jí stáhlo přes 32 000 lidí (ti se brzy dočkají již její třetí verze). U aplikace ČT24 pro Android se podle ČT dá očekávat podobný úspěch.
Slovensko dotuje prechod na digitálne vysielanie
Marián Felix, 2. března 2011
Slovenské ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, pod ktorého pôsobnosť patrí aj oblasť telekomunikácií, pripravilo ešte za minulej vlády schému dotácií na prechod z analógového na digitálne televízne vysielanie. Túto schému už medzičasom schválila aj Európska komisia. Súčasné vedenie ministerstva ju nezrušilo (zrejme aj z dôvodov potreby rýchleho postupu v digitalizácii), len mierne poopravilo.

Dotácie sú rozdelené do dvoch základných skupín:

  1. Dotácie televíziám na paralelné (analógové aj digitálne) vysielanie
  2. Príspevky štátnej pomoci pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva na nákup zariadení na príjem digitálnej televízie.
Dotácie vo výške 6 miliónov eur si rozdelia súčasní vysielatelia pozemskej analógovej televízie (STV, Markíza a TV JOJ), ktorým vzniknú dodatočné náklady na vysielanie počas súbežného šírenia analógového a digitálneho vysielania. Štát by mal tak vykryť týmto televíziám maximálne polovicu nákladov na paralelné vysielanie.

Podľa bývalého ministra Ľ. Vážneho sa dotáciami podarilo zabrániť ďalšiemu posúvaniu termínu digitalizácie. Úlohou súčasného vedenia ministerstva však bude podľa jeho hovorcu M. Krajčoviča dôsledné preverenie všetkých dokladov na vyplatenie dotácií.

Príspevky štátnej pomoci pre sociálne slabšie vrstvy obyvateľstva by mali byť dostupné najskôr od polovice marca. Ministerstvo totiž musí čakať na opätovné schválenie od Európskej komisie, pretože vláda SR zmenila spôsob vyplácania príspevkov. Namiesto pôvodne uvažovaných 20-eurových poukážok bude dotknutým osobám (osoby v hmotnej núdzi, resp. zdravotne ťažko postihnutí ľudia) vyplácať príspevky priamou platbou.

Poskytnuté prostriedky tak napokon v skutočnosti nebudú musieť byť použité na nákup zariadenia na príjem digitálneho vysielania (set-top box, televízny prijímač, prijímač USB, či PC karta). Podmienkou však je, aby prijímateľ príspevku bol platiteľom koncesionárskych poplatkov, resp. bol od nich oslobodený.

Masívnejšie vypínanie pozemského analógového televízneho vysielania na Slovensku má začať už v priebehu mesiacov marec a apríl 2011.

Zdroj: Živé.sk, digizone.cz, sme.sk
CS Link získal exluzivitu na DVB-S pro PRIMU HD
Petr Janásek, 1. března 2011
Od 1. března 2011 zařazuje společnost Media Vision, provozovatel digitální satelitní televize CS Link, do své programové nabídky další kanál ve vysokém rozlišení – Primu HD a to jako FTA. CS Link se tak stává se jediným satelitním operátorem na českém trhu televizní zábavy se 3 neplacenými programy v kvalitě obrazu HD – nově včetně Primy HD.

CS Link si smluvně zajistil exkluzivitu na satelitním trhu a kanál Prima HD je zařazen do neplacené nabídky a je dostupný všem zákazníkům CS Link. Nový kanál nabízí identický obsah, který je ve stejný čas vysílán souběžně na Primě ve standardním rozlišení jak v satelitní tak pozemní distribuci. Na začátek se pořady ve standardním rozlišení upscalují a snímky natáčení již ve skutečné HD kvalitě poskytne Prima později.

Majitelé přístupových karet CSLink si mohou kanál Prima HD naladit podle paramerů:

satelit Astra 3B (23,5°E), frekvence 12 168 GHz, polarizace signálu vertikální, symbolová rychlost 27500, FEC 3/4, DVB-S.V souvislosti s plánovaným zásadním rozvojem distribuční platformy a rozšířením programové nabídky se společnost Media Vision rozhodla změnit i logo CS Link. K dnešnímu dni představuje nové modernější logo ve svěžím oranžovo-červeném odstínu.
Konec History HD na Thoru 5 na starém kmitočtu
Petr Janasek, 1. března 2011
Poskytovatel satelitní distribuce DTH společnost Canal Digital Group již delší dobu několika měsíců optimalizuje transpondérovou kapacitu na svých satelitech Thor 5 a Thor 6, umístěných na orbitální pozici 0,8°W. Takové změny se pochopitelně týkají všech jeho zákazníků a protože jedním z jeho odběratelů DVB-S signálu je i satelitní platforma UPC Direct, změny vysílacích parametrů se dotknou i jejich abonentů.

Potíž je v tom, že jakékoli nové přestavování údajů na straně přijímačů nesou diváci nelibě a proto se distribuční společnosti snaží aby změny při přeskupování transpondérů způsobily diváků co nejmenší potíže a ti měli dost času na úpravy.

Z těchto důvodů v případě dokumentárního kanálu History HD, běželo skoro celý měsíc souběžné vysílání tohoto programu ze satelitu Thor 5 jak nové frekvenci tak i na na původním kmitočtu, kde ale distributor k 28. únoru 2011 vysílání ukončil.

Nové technické parametry kanálu History HD: satelit Thor 5 (0,8°W), kmitočet 12,015 GHz, horizontální polarizace signálu, SR 30000, FEC 3/4 , norma DVB-S2, modulace 8PSK, kódování (CA ) Conax, Nagravision 3, Cryptoworks.

Majitelům satelitních přijímačů zapůjčených od společností UPC Direct se změny v přístrojích uskuteční automaticky ale diváci vlastních HD přijímačů si své přístroje musí nastavit podle uvedených parametrů sami.

Další zprávy: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287 > >|Diskusia pokrytie DVB-T v jednotlivých lokalitách
Recenzie prijímačov
Diskusia o DVB-T prijímačoch
Rádio VIVA vysiela v Stropkove a R. Sobote, pripravuje vysielač v Ružomberku
Rádio Jemné Melódie má štyri nové vysielače
Rádio Lumen spúšťa vysielač v Štúrove
Vedú RTVS zodpovední manažéri?
STV Trojka ukončí vysielanie 30. júna
Pozemské vysielanie | Satelitná televízia | Diskuzné fórum | Magazín | Televízny program | Česká verze