DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz InteligentníDomácnost.cz TV program
Satelitní komplety     |     Televízie najlepšie ceny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Skúšobné vysielanie v štandarde DVB-T2
Jan Burda, 1. září 2011
Dňa 31. augusta 2011 začala spoločnosť Towercom, a.s. so skúšobným digitálnym terestriálnym vysielaním druhej generácie. Hlavným účelom vysielania v DVB-T2 z vysielača Bratislava – Kamzík je testovať vysielaciu technológiu vrátane rôznych modulačných parametrov, podmieneného prístupu, zdrojového kódovania, ako aj príslušné koncové zariadenia určené pre DVB-T2. Z tohto dôvodu sa parametre vysielania môžu meniť.

Technické testy prebiehajú nezávisle od existujúcich digitálnych terestriálnych multiplexov DVB-T.

Parametre vysielania:
vysielač Bratislava – Kamzík, 66. kanál, vertikálna polarizácia, výkon ERP 50 kW

Časový rámec technického testu: 31.8. – 30.9.2011
Spoločnosť Towercom, a.s. si vyhradzuje právo na predčasné ukončenie, zmenu technických parametrov a programovej skladby vysielania.

Programová skladba skúšobného DVB-T2 multiplexu:

Doku CS, SD/MPEG-4
Kino CS, SD/MPEG-4
Muzika CS, SD/MPEG-4
Travel Channel HD, HD/MPEG-4
Viasat Explorer, SD/MPEG-2
Viasat History, SD/MPEG-2
Viasat Nature, SD/MPEG-2

Skúšobné vysielanie DVB-T2 bude šírené z anténového systému na Kamzíku.

Zdroj: Towercom
Dnes končí analógové vysielanie STV
Marián Felix, 31. srpna 2011
Dnes, 31. augusta 2011, sa definitívne skončí pozemské analógové vysielanie slovenskej verejnoprávnej televízie STV (dnes už fungujúcou aj pod značkou RTVS). Vyplýva to zo zmluvy uzatvorenej medzi RTVS a spoločnosťou Towercom, a.s., jediným prevádzkovateľom celoplošného televízneho vysielania na Slovensku. Na jej základe sa spoločnosť Towercom zaviazala vybudovať sieť verejnoprávneho multiplexu, v ktorom sú zaradené všetky (momentálne dva) programy verejnoprávnej televízie.

Podľa zmluvy má byť pokrytie tohto multiplexu minimálne 95 % obyvateľstva Slovenska. Pre porovnanie pokrytie analógovým signálom dosahuje v prípade Jednotky 95,1 % a v prípade Dvojky 97,2 % obyvateľstva (zdroj: Správa o stave vysielania v SR a o činnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu za rok 2008).

Podľa vyjadrení predstaviteľov televízie však vypnutím analógového vysielania stratí STV veľkú časť svojich divákov. Riaditeľ sekcie techniky RTVS Róbert Oravec na rokovaní Rady RTVS zdôraznil, že predmetná zmluva bola postavená na štatistickom pokrytí obyvateľstva, ktoré vypočítava softvér. Reálne pokrytie je však odlišné od vypočítaného. Softvér totiž nezohľadňuje morfológiu terénu v okolí obcí v hornatých oblastiach, ktorých obyvatelia žijú takmer výlučne v dolinách.

Keď teda vypočíta, že okolie danej obce je pokryté, automaticky vyhodnocuje, že všetci obyvatelia obce majú možnosť príjmu signálu. Tento problém sa môže týkať obyvateľov ktorejkoľvek oblasti Slovenska, najmä však odľahlých oblasti, ktoré sú ďaleko od nejakých husto osídlených oblastí. Skúsenosti však ukazujú, že problém s pokrytím majú aj niektoré mestá (napr. Gelnica, Medzilaborce, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Svidník, či Žiar nad Hronom).

Keďže diváci verejnoprávnej STV žijú predovšetkým v hornatých oblastiach a údoliach, kde nie je možnosť príjmu iných signálov, po vypnutí analógu prídu o signál práve oni. A to je pri už dosť nízkej sledovanosti programov verejnoprávnej televízie (Jednotka nedosahuje ani 10 %) naozaj alarmujúci fakt.
Výluka vysílače Krašov
Jan Burda, 31. srpna 2011
Dnes od 6.00 do 15.00 je naplánována údržbová přestávka na vysílači Krašov na Plzeňsku. V provozu nebude žádný ze třech vysílaných digitálních multiplexů na kanálech 53, 34 a 38.
Změna na programu NOVA Sport
Petr Janásek, 31. srpna 2011
Česko-slovenská satelitní platforma Skylink mění technické parametry pro příjem programu NOVA Sport ve standardním rozlišení kvůli nové smlouvě, uzavřené se polečností CET 21 spol. s r.o. na poskytování služeb primární distribuce satelitního vysílání pro program NOVA Sport.

Z uvedených důvodů, abonenti Skylinku sledující program NOVA Sport v některém z předplacených programových balíčků, budou nuceni změnit původní naladění svých satelitních přijímačů.

Primární vysílání televizní stanice NOVA Sport ve standardním rozlišení se přesouvá na novou frekvenci, a to na stejném satelitu ASTRA 23,5°E. Na původní frekvenci (12 070 MHz horizontální polarizace signálu) bude program přístupný pouze do 11. září 2011. Na nové frekvenci (11 973 MHz s vertikální polarizací) je program přístupný již od 29. srpna 2011.

Nové technické parametry pro naladění programu NOVA Sport:

Satelit: ASTRA 3B, 23,5°E
Kmitočet: 11 973 MHz
Polarizace: Vertikální
SR: 27 500
FEC: 5/6
Norma: DVB-S, QPSK
Kódování: CryptoWorks, Irdeto

Zákaznický servis Skylinku se omlouvá svým zákazníkům za komplikace vyvolané uvedenými událostmi.
Nová grafika Discovery Channel
Jan Burda, 30. srpna 2011
Discovery Networks CEEMEA, divize přední světové mediální společnosti Discovery Communications pro střední a východní Evropu, Blízký východ a Afriku, oznámila, že ve 105 zemích regionu změní vzhled vysílání kanálu Discovery Channel. Nová grafika bude v České republice a na Slovensku spuštěna 1. září 2011.

Změna je výsledkem několikaměsíční analýzy programového portfolia, která probíhala pod vedením Paula Wellinga, senior viceprezidenta a ředitele vysílacích kanálů Discovery Networks CEEMEA. Moderní vzhled se v celém regionu představí pod novou značkou Life Unlimited.

„Touto změnou společnost Discovery dokazuje, že se snaží poskytovat divákům programy, které odpovídají jejich životnímu stylu. Nový vzhled proto odráží moderní dobu a bude jej symbolizovat i unikátní, zábavná a inspirující nabídka programů,“ vysvětlil Paul Welling.

Life Unlimited, tedy Život bez hranic, je novým sloganem a zaměřením Discovery a oslavuje osobnosti, které nám otvírají nepoznané světy. Nový styl prezentace bude dynamický a suverénní a bude lépe odpovídat požadavkům své základní cílové skupiny, kterou jsou muži ve věku 25–39 let, a vyvážená nabídka zábavy a poučení osloví též širší skupinu diváků starších 15 let.

Novou koncepci vysílání navrhl kreativní ředitel Discovery Networks CEEMEA, Stephen Royle. Využil akční prvky, rychlou grafiku, ikony na obrazovce a nový vzhled všech menu, podobných nabídkám na iPodu nebo iPhonu.

„Chtěl jsem vytvořit něco energického, originálního a odvážného, co by odráželo naši novou strategii,“ vysvětluje Stephen Royle. „Discovery Channel vždycky nabízel poučení a uspokojoval zvědavost, nyní ale chce být i místem zábavy, oddechu a vzrušení. A s touto novou grafikou se nám toho podařilo dosáhnout.“

Novou grafiku budou doprovázet i nové pořady. V pořadu Zvědavost (Curiosity) se ponoříme do světa otázek, které budou klást známé osobnosti, např. Eli Roth, držitel Oscara Morgan Freeman či Maggie Gyllenhaalová.

Další speciální řadou bude Obnovení: Přestavba Ground Zero (The Rising: Rebuilding Ground Zero) v produkci Stevena Spielberga – pořad dokumentující tři roky historické rekonstrukce nejvýznamnějšího místa New Yorku.
Hlavné správy Slovenskej televízie sa majú skrátiť na 15 minút
Marián Felix, 30. srpna 2011
Hlavná spravodajská relácia Slovenskej televízie Správy STV, ktorá v súčasnosti trvá približne 25 minút, by sa mala od 1. septembra 2011 výrazne skrátiť. Podľa zverejneného programu na september bude trvať len 15 minút. Začiatok jej vysielacieho času ostane nezmenený – 19:30 hod. Po správach o 19:45 budú nasledovať tak ako doposiaľ Góly – body- sekundy v trvaní približne 7 minút a po nich Počasie (3 minúty).

V rámci novej jesennej štruktúry STV avizuje, že jej prime-time sa začne už o 20:05. Hlavný večerný program by sa tak mal začať o cca 10 minút skôr ako u komerčných vysielateľov Markíza, resp. TV JOJ.

Sledovanosť hlavných Správ STV v posledných rokoch postupne klesala, aj keď na pomery Jednotky sú výsledky správ stále nadpriemerné, keďže dosahujú priemerne okolo 10 – 11 % podiel sledovanosti. Pre porovnanie, Noviny Joj mávajú okolo 30 – 35 %, Televízne noviny Markízy aj vyše 45 %.

V minulosti sa v STV viackrát diskutovalo o možnosti presunu Správ STV na 19. hodinu. Konkurencia komerčných staníc však ani tu nie je slabá – okrem Televíznych novín Markízy o tomto čase začína na TV JOJ silný formát Krimi.

Vedenie spravodajstva STV si od spomínanej zmeny sľubuje zvýšenie kvality hlavnej spravodajskej relácie, ako aj zvýšenie celkovej sledovanosti nielen Správ STV, ale aj večerných programov.

Zdroj: Mediálne.sk
Novinka mezi měřicí technikou ROVER DIGICUBE STC
Jan Burda, 25. srpna 2011
Společnost Allcom představila novinku mezi měřicí technikou. Je jí ROVER DIGICUBE STC, profesionální kombinovaný měřicí přístroj s extra velkým, ultra jasným a plně dotykovým TFT displejem za dostupnou cenu.

Je určen pro firmy zabývající se prodejem, instalací a servisem televizní a satelitní techniky, střední a malé firmy, pro samostatné montážníky a servisní techniky, kteří pro svojí práci potřebují vysoce mobilní, maximálně vybavený, jednoduše a intuitivně ovladatelný měřicí přístroj. Displej má excelentní rozlišení a je odolný proti nečistotám a dešti. Detekce a měření reálného MPEG2 a MPEG4.Tento model je možné otestovat na značkové prodejně společnosti Allcom v Praze a navíc se lze dohodnout na praktickém odborném školení k tomuto i k ostatním modelům ROVER výrobků. Aktuální cena modelu ROVER DIGICUBE STC pro obchodní a instalační společnosti je 61 800,- Kč bez DPH.
32 kandidátů v prvním kole výběrového řízení na generálního ředitele ČT
Petr Janásek, 25. srpna 2011
Rada ČT 23. 8. 2011 otevřela obálky s přihláškami do výběrového řízení na generálního ředitele ČT. Do prvního kola postupuje 32 kandidátů z celkem 36 přihlášených.

Za účasti notářky proběhlo dnes v sekretariátu Rady České televize otevírání obálek s přihláškou do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize.

„Bohužel jsme museli vyřadit 4 uchazeče, neboť nesplnili požadavky zadávací dokumentace výběrového řízení, a to i přesto, že jsme postupovali s maximální možnou tolerancí k nedostatkům a nepřesnostem,“ řekl předseda Rady ČT Milan Uhde.

Do prvního kola výběrového řízení na generálního ředitele České televize postupuje 32 kandidátů:

1. Jan Svoboda
2. Roman Bradáč
3. Jiří Uher
4. Radomír Šimek
5. Milan Šíma
6. Petr Bakus
7. Vratislav Rakouš
8. Alena Müllerová
9. Hynek Chudárek
10. Radoslav Štědroň
11. Lukáš Glaser
12. Jan Vyčítal
13. Petr Soukup
14. David Holý
15. Jan Vít
16. Roman Prorok
17. Jiří F. Potužník
18. Rostislav Senjuk
19. Radomír Pekárek
20. Jiří Franc
21. Petr Dvořák
22. Martin Vadas
23. Michal Klíma
24. Luděk Pištěk
25. Nataša Slavíková
26. Michal Korol
27. Jana Škopková
28. František Fenič
29. Tomáš Kouřim
30. Ondřej Zamazal
31. Stanislav Vaněk
32. Jan Vávra

Náležitosti zadávací dokumentace přihlášky nesplnili tito kandidáti: Jiří Pechanz, Tomáš Kopečný, Michal Vostřez, Petr Čunderlík

V souladu s Harmonogramem výběrového řízení budou členům Rady ČT předány schválené materiály z přihlášek kandidátů – Strukturované životopisy, Úvahy na téma „Moje osobní motivace k výkonu funkce generálního ředitele ČT“, Koncepce dalšího rozvoje a fungování ČT jako televize veřejné služby.

Hlasování o 5 kandidátech postupujících do závěrečného kola volby generálního ředitele ČT proběhne 7. září.

Finálová volba generálního ředitele České televize by se měla uskutečnit 21. září.

Zdroj: Rada ČT

Další zprávy: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204, 205, 206, 207, 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218, 219, 220, 221, 222, 223, 224, 225, 226, 227, 228, 229, 230, 231, 232, 233, 234, 235, 236, 237, 238, 239, 240, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 247, 248, 249, 250, 251, 252, 253, 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262, 263, 264, 265, 266, 267, 268, 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287 > >|Diskusia pokrytie DVB-T v jednotlivých lokalitách
Recenzie prijímačov
Diskusia o DVB-T prijímačoch
Rádio VIVA vysiela v Stropkove a R. Sobote, pripravuje vysielač v Ružomberku
Rádio Jemné Melódie má štyri nové vysielače
Rádio Lumen spúšťa vysielač v Štúrove
Vedú RTVS zodpovední manažéri?
STV Trojka ukončí vysielanie 30. júna
Pozemské vysielanie | Satelitná televízia | Diskuzné fórum | Magazín | Televízny program | Česká verze