DigitálníTelevize.cz DigitálnaTelevízia.sk Energoportál.cz InteligentníDomácnost.cz TV program
Satelitní komplety     |     Televízie najlepšie ceny
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Zoznam tém
> > Příjem polských programů z vysílače Jelenia Gora

Příjem polských programů z vysílače Jelenia Gora

host - xxx.xxx.80.227 (?), 21.9.2013 17:49

Roli hraje chybovost signálu - kvalitativní parametry BER a MER. Souvisí ovšem také se šumem zesilovače.

Ta procenta na set-top-boxu nejsou plně vypovídajícím faktorem. Druhá páska - kvalita signálu, vypovídá více, ale také ne všechno, protože každý set-top box to má jinak.  Měření nějakým profesionálním analyzátorem poví více.  Prostě a dobře, pokud budete mít signál aspoň 25 dBµV (nespadne Vám níže a spíše ke 30dBµV), pak klidně volte kanálový zesilovač - rozumí se s kanálovou propustí na vstupu. Existují i tříkanálové - takže bylo by to na k49, 35 a k30, třeba Teroz, objedn. číslo 482. Potřebujete ty propustě, protože máte ve shodném směru silné signály Černé Hory. (problém by mohly dělat hlavně na muxu2 na k35 - blízké kanály 38 a 40, prostě ta 2 kanálová propust je od toho, aby potlačila nežádoucí silné signály na jiných kanálech, které by v zesilovače navrženém bez rozvahy mohly působit křížovou modulaci atd... efekt by byl, že "mám zesilovač a přesto nic...!").  

Pokud jste signálem někde kolem 20 dBµV a níže, pak už je anténa i předzesilovač velmi citlivou a náročnouo záležitostí,  pokud ovšem má cenu příjem instalovat.  K rozvaze třeba brát v úvahu, že i kanálové propusti mají průchozí útlum, typicky to bývá ke 3 dB, ale některé víceobvodové i třeba 5 dB (takové, co jsou více selektivní), a to by Vám onen slabý signál "smetlo". Řešení? Vzal byste zesilovač speciální, s nejen co nejnižším šumem, ale hlavně - prioritu nabude u něho požadavek co nejlepší linearity, jinak to je více parametrů,  a výklad si můžeme udělat při jiné příležitosti, to je téma "nároky na anténní zesilovače, podle čeho určit, vybrat a koupit ten,  co bude fungovat".

Neboť bez té propustě víceknálové by Vám silné sigály, které Vám při nepřítomnosti frekvenční propustě na vstupu zesilovače pronilkly se žádoucími slabými, způsobily tzv. intermodulační produkty... Dojde k tzv. intermodulačnímu zkreslení, tzn.   v okamžiku, kdy nelinearita funkčního bloku či systému buzeného signálem obsahujícím dvě či více spektrálních složek (slabé signály dálk. příjmu a silné místní a ne vždy jen televize) a způsobí, že ve výstupním signálu jsou přítomny spektrální složky ve vstupním signálu nezastoupené, tzv. intermodulační produkty.  Z takto vzniklých intermodulačních produktů jsou nejzávažnější ty, které padnou zpět do propustného pásma úzkopásmového systému, a způsobí tak degradaci výstupního signálu. Prostě výsledkem bude, že na obrazovce nebudete mít nic...        

Tak tedy jsme si řekli, že v případě slabého sigbálu. pokud ta silná ˇCernáí Hora (a Bůhví co ještě jiného z éteru Vám se dostalo na anténu) půjde propust na konec, a mezi anténu a zesilovač se dá symetrák kvalitnější... pokud tuzemské dily např. od Terozu, pak by to vedlo např, na zesilovač č. objedn. 434, a symetrák 978 s mostenovým jádrem.  A 3kanálovou propust 

Horší je to u kanálu 49 s anténami. Ať vezmete "colorky" ať "síta", mají největší zisk na skupině kanálů mezi 50 a 60. Dejme tomu, že na k49 to ještě nebude úbytek zisku tak nejhorší. Pokud zahraniční antény, poleze to do peněz až nepěkně - antény,  mající dobrý zisk na kanálech kokem 50 či na k49.- to by byla Kathrein   AOP 52 „Olympia" pro kanály 52 až 21, nemáte-li nehomogenní pole signálu pak dlouhá verze... nebo potom Triax (to je dánský výrobce, v ČR jsem jej neviděl, ale jinak jsou to dobré ale drahé antény..) Unix 100 (pro kanály 51-21). Úbytek na k30 a 35 u nich není ještě tak velký... Zajisté zejména v prostředí s horší homogenitou elmg. pole byste si i pomohl "sítem" s direktory", ale přepočítat třeba vše, rozměry síta, vzdálenost rovin zářičů od "síta", zářiče budou větší... to chce z anténařiny určité zkušenosti. Ale taky řešení. Pokud tedy "kostičkuje" na sítu, pak by už s takovými anténami signál nekostičkoval - pokud ovšem homogenita bude v pořádku. Ten Unix 100 totiž je anténa dlouhá bezmále 3 metry!  

Pokud je sigbnál pod 20 dBµ, to už pak jsme na prahu příjových možmostí, to není už na stálý příjem, pokud vůbec to na nějaký příjem je...

smiley Red. "Příjem zahraničních DVB-T

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
V Ústí n. O. mezi náměstím a sídlištěm totéž! O..., host, 10.1.2017
Na Pardubicku momentálně jde a to velmi špatně ..., host, 10.1.2017
Roli hraje chybovost signálu - kvalitativní ..., host, 21.9.2013
Podle mých zkušeností ta kvalita na síto mus..., host, 21.9.2013
Madonna Madre mia dolorosa! Žádné otočení po..., host, 15.9.2013
zdravím můžete mi někdo poradit- měl sem oby..., host, 14.9.2013

host - xxx.xxx.15.128 (?), 28.7.2013 17:17, počet návštěv: 29612
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Uvádím zde další zkušenosti s příjmem z JH.Po manipulaci s anténou na stožáru nahoru -dolů a při lepším počasí než minule, se mi podařilo naladit mux 2 na 35.k. a také mux 1 na 30.k.Mux 3 sice zlepšil hodnoty, ale je to pořád málo.Podotýkám ale, že zdaleka ne všechny set top boxy si s tím poradí, na mnohých sice ukazuje bargraf sílu signálu, ale kvalitu 0  a navíc se pochopitelně vůbec nic nenačte, což pro toho, kdo se o příjem zajímá není toto žádná novinka. STB, který tyto muxy načetl je ZIRCON T3000HD.Jak vidíte na přiložených fotkách, kvalita nic moc, je to mizerné a kolísá to..Je to opravdu na hranici příjmu, směrem dolů již se obraz seká nebo mizí.Samozřejmě je to již daleko, ale dá se to jěště vylepšit a to je dobrá zpráva pro všechny zájemce.Nějaké obyčejné síto se zesilovačem je v této lokalitě na vých. okraji PRAHY naprosto bez šancí a to mohu být rád, že mi to tu neruší nebo rovnou nelikviduje vysílač Javořice nebo Klínovec na k.3O a 35.Na závěr bych chtěl dodat, že rád zde napíši své zkušenosti z praxe, protože ne každý má čas se s tím potrápit nebo se o tuto problematiku až tak zas nezajímá a rád si přečte moje výsledky opravdu z praxe, které jsou napsané tak, aby to pochopil i neodborník na anténní techniku.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.128 (?), 28.7.2013 17:21
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

foto mux 2 jelenia gora

Obrázky:
MUX 2 JELENIA GORA
MUX 2 JELENIA GORA
Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.128 (?), 28.7.2013 17:22

foto mux 1 jelenia gora

Obrázky:
mux 1 JELENIA GORA
mux 1 JELENIA GORA
Připojit reakci

PETREBERT (0) - xxx.xxx.15.128 (?), 28.7.2013 17:53

mux 2 jelenia
gora. tak to je vše zatím. s pozdravem petr ebertsmileyyes

Obrázky:
MUX 2 JELENIA GORA
MUX 2 JELENIA GORA
Připojit reakci

host - xxx.xxx.77.73 (?), 29.7.2013 14:50

Ahoj, včera jsem zkoušel signál všech muxů z JH za domem u nás na Kladně. Měřící přístroj Dreambox TSF-40, anténa krátká colorka od vatenu s 2 metry kabelu. 2 metry nad zemí naskenuji kanál 30, ale 35 a 49 nic. Jiné to bylo ze světlíku cca. 10 metrů nad zemí, naskenovalo se všechno. Mám v plánu dát ještě o 5 metrů výš dlouhou colorku s nízkšumovým předzesilovačem a se zádrží na internet (465 MHz)...Jen se k tomu dokopat... Jinak jsem si opět zkusil signály z Drážďan... vše rovněž přijímatelné kvalitě..., ale kdo by to dělal, když jim vše běží ze satelitu v HD, že...

Honza 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.128 (?), 29.7.2013 21:57

Ahoj Honzo, Kladno je slušná lokalita, vždycky tu stabilně šly programy z Polska a bývalé NDR.Já tady mám pouze slabý signál z vysílače LÖBAU na 27.k, ale je to nezpracovatelné, ovšem o pár v podstatě metrů dále na sever to jede.S německými programy na satelitu máš pravdu, poláci mají sice televizi na kartě, ale ta je placená.Jelikož bojuji s každým saddbsad tak mám vyhlédnutý předzesilovač od německé firmy TGN TECHNOLOGY. Cenově je to trochu jinde, než výrobky od TEROZU, tím nechci říci, že by byly špatné.Má na rozdíl od Terozu(1db)  pár desetinek šumu(0,35db) k dobru, ale ty v mém případě mohou být rozhodující.A také by měl snížit chybovost signálu.Stačí třeba jen 2% kvality obrazu při hraničním příjmu dolů a nejde pak nic, což je obrovský rozdíl oproti analogovému příjmu.Tam nějaký 1db zisku na anténě lidské oko téměř nerozpoznalo.Je to pouze první krok k vylepšení, ne poslední.Na obrázku je jeho podoba.Se srdečným pozdravem PETR EBERT a děkuji za Tvůj příspěvek.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.15.128 (?), 29.7.2013 22:01

Foto předzesilovače ULNA

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.38 (?), 2.8.2013 19:59

Jsem rad pane Ebert, ze Vam Snezne Jamy funguji tak jak funguji. Krom predzesilovace ULNA, specialne na takove pripady urceneho, bude jeste vetsi stabilita prijmu, kdyz sprahnete dve anteny. Zisk jedne anteny tak navysite o 3 dB, a to pro digital znamena hodne - predevsim Vam solidni prijem pobezi i za horsich prijmovych podminek - o to vlastne jde. Brzy na techto nasich strankach bude uz zaslany clanek s navodem a ilustracemi, ktery jsem poslal pred dovolenou. Za ULNA bude dobre pak zaradit jeste frekvencni propust na ty tri kanaly (30, 35, 49), soucasne tim o neco utlumite silne signaly Trutnova/Cerne Hory na k 38 a k 40 - to bude uzitecne. Podob ne to dobre bude i panum kolegum v oblasti Kladna,  zejmena v pripade, ze byste meli rozvod na vice ucastnickych zasuveksmileyPozdravuje Vl. K. redakce rubriky zahr. prijem

Připojit reakci

Ladislav (0) - xxx.xxx.250.101 (?), 3.8.2013 7:45

Ahoj bylím u Hradce Králové a z vysílače Jelenia Gora jde pouze kanál 30 a kanály 35 a 49 vůbec nic anténu mám nasměrovanou na Černou Horu. Je na Hradecku na tom někdo podobně, nebo jestli tyto kanály nevysílají s menším výkonem. Lád'a.wink

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.233 (?), 9.8.2013 22:28

Já bydlím taky v Hradci Králové a z vysílače Jelenia Gora mi jde naprosto perfekně 30 kanál - TVP1 HD, TVP INFO WROCLAW, ESKA TV, TTV, POLO TV, ATM ROZRYVKA TVP 2,  

kanál 49 mi jde jen občas - TVP 2 HD, TVP INFO WROCLAW, TVP KULTURA, TVP HISTORIA, TVP POLONIA, TVP ROZRYVKA, TVP 1 (spíš z oblasti Wroclaw - síla 84-90% _bit chyby 12-56 když jde, nebo taky 2000 když nejde)  tedy víc na východ - podstatně snažší je naladit kanál 52 - náš multiplex 2 z Liberce)

Kanál 37 vypnuli úplně a kanál 35 zatím asi nespustili. Vypadá to až na prosinec 2013.Místo toho se nechá na 35 kanálu chytit náš multiplex 2

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.62 (?), 9.8.2013 23:54

Kanal 35 spustili rovnez ve stejny den z vysilace JG.Signal mate zarusen nasim MUX2 na stejnem kanalu, ktery ma silnejsi signal ve vasem miste prijmu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.16.62 (?), 10.8.2013 0:03

Zcela jiste se bude jednat o signal z vysilace Jihlava Javorice.Mohl by to byt i Klinovec, ktery vysila na stejnem kanalu MUX2,ale je v podstate mnohem dal a smerem k zapadni hranici Cech.Spis by se jednalo o nejaky okolni odrazy signalu z tohoto vysilace.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 11.8.2013 19:09

V aktualitě o ukončení analogu v Polsku k 23.07. jsem zmínil i přeladění Jelenia Góra/Śnieżne Kotły a možnost rušení z Javořice na k30 i k35 - je fakt, že ten signál Javořice místy dosáhne i na severovýchod Královéhradeckého kraje, možnost ale může skýtat použití dvou antén v určité vzdálenosti, vyčkejte prosím - ještě před dovolenou jsem zadal adminům už článek na toto téma s návodem, recenzí už prošel, takže by se měl vbrzku na našem webu objevit. K aktualitě doplňuji: Polský UKE ´(Úřad pro elektronickou komunikaci, tj. oboba našeho ČTÚ) už odklepl definitivně výkon ERP 20 kW jako všesměrový na k49 na veřejnoprávním muxu 3 rovněž pro vysílač Lubań/Nowa Karczma,. čili není omezení vyzařování smerem do ČR (mohou mu pro řadu našich lokalit ale vadit blízké hřbety   Jizerek). Lubań jede v SFN s Jelení Górou, která má v dost velkém úhlovém segmentu do ČR velké tlumení. Čili tam, kde na k49 "nejdou" Sněžné Kotly, zkuste ještě anténu nasměrovat na LubaŇ - může se pak stát, že na k49 budete muset míst zvlášť anténu na Lubaň a zvlášť asi dvojče na k30-35 Sněžé Kotly... 

smiley Redakce "Zahraniční příjem"

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.233 (?), 13.8.2013 1:21

Myslím si také, že ten multiplex 2 na tom 35 kanálu je z Jihlava Javořice.

Další kanál který se mi povedlo naladit v HK je 41 kanál multiplex 2 asi z vysílače Praha Cukrák.

Takže zatím v HK multiplex1 - 40 kanál, multiplex 2 - 38 kanál, multiplex 3 - 60 kanál, multiplex 5 - 21 kanál - vše z vysílače Černá hora. K tomu polský mux1 - 30 kanál_Jelenia Gora. A multiplex 4 z Chlumu - 45 kanál. Z druhé strany k 32 k34 k39. A z Pradědu k36 k51 k 53. Z Liberce k43, k52 (k 60 jen za předpokladu že je vypnut vys. Černá hora).

Polský mux3 - 49 kanál jen na směrovou anténu, nebo (odrazem z bouřkových mraků) i tak kvalita nic moc (podle mě to nemůže to být Jelenia Gora síla signálu je 90% tedy OK, ale Wrocław -
Góra Ślęza. Zahájení provozu muxu2 na kanále 35 Jelenia Góra/Śnieżne Kotły až 31.12.2013.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.229 (?), 13.8.2013 8:07

Nemystifikuj, mux2 z Jelenie Gory už je v provozu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 13.8.2013 17:21

Mux3 kanál 49 může také být Lubań/Nowa Karczma, jak jsem už uvedl, má všesměrový vyzařovací diagram a ERP 20 kW a je v provozu v jednofrekvenční síti s Jelenia Góra/Śnieżne Kotły. Na Górze Ślęze není kanál 49! Z té "jede" mux 3 na kanále 25 v jednofrekvenční síti s Kladskem/Czarna Góra a Wałbrzychem/Góra Chełmiec - jenže ten Valbřich, i když tam je ERP 20 kW, má směrovou anténu se značným omezenín vyzařování do Česka.    Lubań  "šlapat" na Liberecku, Jablonecku či i na Mladoboleslavsku atp., Kanál 2 na Sněžných Kotlech je rovněž v provozu. Proč v HK nejde, to - na dálku lze těžko odhadnout. Může být klidně zahlcena (může, ale nemusí!)  silnými signály kanálů 38 a 40,. které z Černé Hory "jedou" dovnitř Čech na "plnou páru" 100 kW - kanál 30 je totiž už od kanálu 38 a 40 relativně "daleko", takže dejme tomu zahlcen není - musel bych vědět,. jaký máte zesilovač. Jestli širokopásmový s více stupni, může zahlcení přijít úvahu. Rušení z Javořice na kanálech 30 a 35 bude, to jsem ve své aktualitě upozorŇoval, platí to vůbec pro Hradecko.,..  Kanál 25 Kladsko můžete zkusit také jako alternativu ke k49, ale v Hradci už signál má v řadě míst i dost horší než v Pardubicích a krom toho nepříjemně ruší mux4 Jablonec/Černá Studnice... Ledaže byste zavolal odborníka, aby Vám proměřil celé spektrum co máte v éteru, a jak dalece se uplatňuje rušení k30,. 35, i 25 (pokud k49 buder problematický) a dle toho pak teprve rozhodnout, co bude nejlépe zpracovatelné pro trvalou instalaci

smileyRed. Zahraniční příjem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 13.8.2013 22:43

Šotek se vloudil, omlouvám se za dvě chyby a opravuji text:

Lubań BUDE pravděpodobně "šlapat" na Liberecku, Jablonecku, Mladoboleslavsku atp., Kanál 35 muxu 2 na Sněžných Kotlech je rovněž v provozu...

A návdavkem mohu dodat: Příčinou, proč v Hradci K-.  k35 už "nejde" (zatímco "jde" kanál 30) může být i "kombinace rušení", s vysokou pravděpodobností na tomto kanále z Javořice i silný signál kanálu 38 a 40 přicházející ze stejného směru jako polské kanály ze Sněžných Kotlů, zvlášť pokud je použit širokopásmový zesilovač! S nejvyšší pravděpodobností pomůže použití kanálové propusti na k30+35 (pokud by byl přijímán k49 s, mxem 3 na jinou anténu).hned za anténou - před anténním předzesilovačem..Ale třeba brát v úvahu,. že i propust má na daném kanále průchozí útlum cca 3 dB, a že v případě, že by signál k30 a k35 byl příliš slabý, pak ještě dát tuhle propust za předzesilovač (ovšem nebude-li zahlecen.,..). To vše jsou ale jsou zatím úvahy, ke konečnému rozhodnutí opravdu třeba dát proměřit signály odborníkem s přesmým měřákem (analyzátorem frekvenčního spektra)          

smileyRed. zahran. příjem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.81 (?), 10.1.2017 20:37

Na Pardubicku momentálně jde a to velmi špatně pouze 30. kanál. Vše ostatní je už mrtvé (asi půl roku). Od digitalizace zde přestaly fungovat TVP (všechny) a nyní "umřel i Polsat a všechny s ním spojené). Jak píši, jde a to velmi špatně jedině 30. kanál

Připojit reakci

host - xxx.xxx.98.21 (?), 10.1.2017 21:46

V Ústí n. O. mezi náměstím a sídlištěm totéž! Ovšem anténa je jen 13-14 dB, ale i kdyby byl zisk o těch 5-6 dB větší, by to na každodenní příjem nestačilo.  Síla signálu Sněžných Kotlů na 30 i 35 je u mne značně proměnlivá, některé dny "šlapaly", některé dny jen se s bídou načetl EPG a náznak kostiček. Ale pravda, zjišťuji, že oproti minulosti je příjem  doopravdy horší! (Nebo spíše je více dní nepříjmu)

Co v Pardubicích Kladsko/Czarna Góra kanály 55 a 58?

55 a 58 Kladsko by mohly by mít oproti Sněžným Kotlům o 2 až 3 dB lepší signál,  přičemž aspoň v té polovině Pardubic na sever od hlavní železniční magitrály by nemělo překážet Kladsku významné rušení na kanálech 55 a 58 z UL/Bukové Hory, pokud vůbec nějaké bude (ovšem i tak tipuju, že umístění antény může být z tohoto důvodu kritické!  Pokud Pardubice IV či při jižní část města při výpadovce směr Dražkovice - CHrudim, to už bych si v té věci rušení z Bukovky jist rozhodně nebyl). Pěkný signál je ve velkém procentu území Pardubic z Kladska (Czarna Góra) i na kanále 25 na veřejnoprávním muxu 3 (TVP), ale co je to vše platné, když na 90% města je zabitý mxem4 Jablonec/Černá Studnice ´- ledaže by se našlo v Pcích ojedinělé místo na Černou Studnici "hluché"!  V Ústí n.O. je ten 25 OK, avšak pokud k 55 a 58 Kladsko/Czarna Góra u nás v domě, od poloviny srpna máme ve směru nepříliš se lišícím LTE základnovku internet T-Mobile, a to poměrně blízko... a tak prozatím jedu Polsko na satelit NC+ Smart HD kartu za 20 zlotek na měsíc.  Smysl pro budoucno má ten kladský kanál 25,  jenž se s budoucím přechodem na DVB-T2 (v Polsku to taky čeká) měnit nebude, ale co bude místo kanálů Kladsko-Wroclaw 55 a 58 těžko říci... Pokud tam, kde jdou případně Sněžné Kotly, to je ve světle těch DVB-T2 plánů o něco lepší : bude místo 49 asi 47, a 30 a 35 zůstanou, novým kanálem asi bude 24, takže tam, kde Kotly mají použitelný signál,  nebude zřejmě potřeba měnit antény a zesilovače (pokud ovšem z našeho vnitrozemí někde nebude "adjacent channel"),.....Ale to je jen návrh,  definitivní koordinace kmitočtů odklepnuta není.. Nechci proto investovat už do antén a slučovačů na DVB-T, které bych musel i třeba jen zčásti demontovat, čekám, co se definitivně odklepne, a tak zatím.ta NC+ karta je cenově únosná.    .    

Vl.K.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.233 (?), 21.8.2013 0:25

V Hradci Králové

Je pravdou že používám Colorku 11 prvků zisk 7,6, až 8,3 dB s předzesilovačem G=18dB, F=1,8dB a koncovým zesilovačem G=22 dB F=2dB (vybuditelnost až 95 dBuV)

Zisk na vstupu do setoboxu na k38=74 dB a na k40=73 dB (tedy dost, ale ne zas tak moc) na k49=63 dB, k30=68 dB, k35=64 dB (k příjmu k 49 nepomůže ani když je Černá hora mimo provoz-kvalita signálu kolísá od 0 do 97%_na kanálovou anténu K46-52 dvacet prvků (dříve k 47 POLSAT a kanálový zesilovač) s nastavením trošku jiného směru než k40 mux 3 šlape samodřejmě perfektně. 

Z dalších k21=75dB, k25=62dB, k32=73dB, k34=63dB, k36=64dB, k39=70dB ,  k45=71dB, k51=64dB, k53=62dB, k60=74 dB , k41=59dB, k 43=60dB, k 52=60dB 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 21.8.2013 11:28

Tak teď z toho co čtu z Vašeho reportu, vyplývá, že polské muxy na kanálech 30 a 35 se signýálem nejsou tak špatně, jako že je dost silných signálů na kanálech s nimi sousedících, nejen ta Černá Hora na k38 a k40, ale i Krásno 32, 34, 39 - to nakonec v HK má také velmi silný signál, jakjoliv jej potlačí anténa svým předozadním poměrem. Jednoznačně: Na polské kanály budete potřebova kanálovou propust, na k30 a 35, dvoukanálové i tříkanálové propusti na zakázku v ČR dodávají firmy- výrobci www.teroz.cz anebo www.ivo-pt.cz. Utlumíte tím české signály, ale "nevymažete", prostě vyrovnáte sílu "jeleniogorských" a "černohorských" na nějaký přijatelný rozdíl (menší než 20 dB, 20 dB nepřekročit)., S tím k49 opravdu nevím, zda Vám jde Jelenia Gora nebo Lubaň, ta je od HK daleko, ale je všesměrová, a Jelenia Gora má zase velké tlumení anténního systému speciálně "kolmo k hranici do nitra Čech", což Bohužel nepřeje zrovna Hradci a Pardubicím vůbec...(képe ji chytí tak Dobruška, Rychnov... dokud byl mux 1 na k48, tak ten mi "šel" sice slaboučce, ale "šel" v Ústí n.Orlicí  (k49 tam mám "zabitý" místním převáděčem), mux 2 na bývalém k37 byl lepší (ovšem tam mám instakovány nastálo Kladsko/Czarnou Góru k25, 55 a 58 (a s k55 mi sousedí tam další místní převáděč na k54 a ty polské muxy k55 a k58 tam mají slabý signá, konstrukce malého rozvodu byla skoro horror... nové kanály Jelení Gory spuštěné 23.7. jsem neměl možnost odzkoušet,  protože tam nejsem)...Uvidíme, jak ještě ten k49, a jak pak navrhneme konerné řešení,. Na Luban by totiž musela být na k49 druhá anténa (to budeme muset zjistit, zda opravdu)  

Zdraví smiley     Red, zahraniční příjem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 21.8.2013 18:54

Anténa v Hradci K. na muxy polské Sněžné Jámy a české Černá Hora: Dodatečně jsem se díval na www.dvbtmap.eu na odhad pokrytí... Jak dodatečně zjišťuji, je směr na Lubań/Nowa Karczma vůči HK velmi málo se lišící od směru na Sněžné Jámy... a směr Sněžné Jámy je shodný se směrem nejen na Černou Horu, ale téměř shodný i se směrem na hořický Chlum s českým muxem 4.  Ty polské muxy budou zjevně o dost slabší než české, viděl bych dvě možné alternativy řešení  - první: Nechat colorku, ale před Váš anténní předzesilovač - pokud ale ti Poláci k30 a k35 nejsou "příliš slabí" předřadit pětikanálovou frekvenční propust naladěnou na kanály 21 (mx reg7 Černá Hora) - 30 (mx1 PL) - 35 (mx2 PL)- 49 (mx3 PL) -  60 (mx3 Č. Hora). Kanály českých muxů2 a 1 na k38 a 40 budou utlumeny, ale ne více než o 20 dB, ty musí bát v HK enormně silné. Totéž k45 mx4 Hořice..,.Samozřejmě, takový filtr i na frekvencích, které má propouštět, má útlum cca "slabé" 3 dB (ale může mít i až 5, to záleží na jeho provedení). Takže třeba si být jist, že signál polských muxů, ač jsou slabší než české, bude zase natolik silný, že je to "nesmaže", Tohle je ale jinak řešení pro jeden televozor, či minirozvůdek, kdy je "colorka" někde na balkoně a svod nedlouhý,  a sleduji s tím hlavně co nejmenší dodatečné náklady. Druhá alternativa: Pokud by byl problém s polskými kanály: Na ty pak jedna anténa, a na ní předzesilovač, jaký máte a za ním slučovač kanálový - 2 vstupy, první polské kanály 30, 35, 49, a na druhém vstupu 21, 38-40, 45 a 60, a druhou anténu na tyhle bez zesilovače (protože na těch musíte mít v HK silný signál). Podmínka ale je, aby se předzesilovač na Poláky nezahltil (Pokud k tomu dochází, tak většinou v set-top-boxu)., Filtr na k30-35-49 male můžete dát i na vstup předzesilovače na Poláky, pokud jím "projdou" tím se proti případnému zahlcení na předzesilovači ve většině případů lze vyhnout).               

smileyRed. Zahr. příjem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.233 (?), 22.8.2013 9:13

Tohle řešení je samodřejmě dokonalé. Jenže stále nevím zda jsou dané frekvence a výkony už definitivní.

Za éry analogu jsem měl k dispozici celou střechu pětipatrového baráku, tam jsem to řešil osmi anténama prvn. an. k23 k40 útlum + 30-35k max zes,  druh.an. k45-47, třetí k50-53 max zes, čtvr. an. k57-59, páta an 8k., šes.an.k22(přeladěno na k12), sedmá k34(přeladěno na k10) a konečně osmá VKV II.

Dnes mám k dipozici jen balkón ve třetím patře a dva směry + odrazy. Uvidíme co bude, nechám tomu digitálnímu experimentování čas.

Analog mě bavil víc-bylo to naprosto úzasné když se mi z toho zrnění zjevila STV1 na k55 v HK.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 22.8.2013 15:16

Začnu odpověď od konce - za dob analogu byly antény i těch slovenských vysílačů, co se nacházejí na hranici s Moravou, všesměrové. Dálkový příjem Javoriny byl možný - i třeba v Č. Třebové. Bylo jedno Československo,  vůči Slovensku jsme nebyli cizím územím. Dneska navíc přistupují ještě věci vztahů autorských práv k určitým územím. Z toho pak plyne to, že u DVB-T se dbá přísněji omezení vyzařování antén vysílačů na cizí území, než tomu bylo tehdy. Nakonec za studené války vyzařovaly do států někdejšího sovětského bloku i do Jugoslávie vysílače také i tehdejšího Západního Německa a Rakouska.. To je dnes omezeno...

Pokud jde o tu definitivnost kmitočtů: Poláci je mají na Sněžné jámy povolení pro operátora Emitel s.a. platné do 23.07.2023. Na vysílačích provozovaných ČRA (Černá Hora, Krásno, Ještěd, Praděd atd.) se měnit také kmitočty nemají, a nemají na těchto vysílačích být umisťovány ani další kanály. Pokud jde o kanály jiných operátorů (Pařízkovy mx4 a mx region. 7),  ty jsou s výjimkou jihočeské Kletě na jiných stanovištích než ČRA, a Hradec je výjimkou v tom,  že mx region 7 z Černé Hory je akorát na jiném objektu než muxy ČRA, ale na stejné lokalitě   a mx4 Hořice ač na zcela jiné lokalitě, ale vůči HK ve skoro stejném směru a navíc shodný směr mají i Sněžné Jámy - to je také zvláštnost. Kmitočty Pařízka ale jsou také dány mezinárodně GE06 a zkoordinovány dkouhodobě.

Jenže: Problémem by byio, pokud by se měly po kanálech 61 až 69 vuvolnit také kanály 49 až 60, jak žádá ITU /Mezinár, Telekomun., Nie). V Německu nově politici se staví za ITU,  ale operátoři a vysílací subjekty a technické autority ostře proti, v Polsku se začalo o tom hovořit letos v létě, a připouští se, že by internet nechali na těch kanálech 49 až 60 vedle televize... Jenže těžko si představit takové konstrukce přijímacích zařízení, jaká by zamezila rušení TV. Doufám, že požadavek ITU v naší části Evropy padne,  a dnešní kanály zůstanou na dlouho ve vysokém procentu neměnné. Důvody? Zavádění HbbTV, ještě vyššího stupně HD opět žádá větší kmitočtové spektrum -. názorně: DVB-T2 je nevyhnutelný, a do jednoho muxu se při kompresi MPEG-4 vejde klidně 15 kanálů ve STANDARDNÍM ROZLIŠENÍ, zatímco v MPEG-2 se jich vejde cca 5 -  Pokud dnes používané vysoké rozlišení (HD), vejde se v DVB-T2 do muxu takových kanálů 5. Pokud bude v budoucnu se půjde na ještě větší rozlišovací schopnost obrazu, pak požadavek ITU by šel "proti".

Technicky řešit pětikanálový filtr  jako přeladitelný by bylo výborným řešením. Ale proveditelnosti by hlavně vadila cena! Pokud jen co kanál to jeden LC obvod, tak to znamená co kanál to jeden kvalitní kondenzátorový trimr (na přeladění kmitočtu změnou kapacity). A ten jediný z dovozu stojí dnes přes 100 Kč, Kdysi dávno dávno se takové vyráběly v někdejším Československu, a cena 1 Kčs70. Pevně laděný filtr na 5 kanálů vyjde na něco přes 500 Kč plus ještě dnes i drahé poštovné... Kolik by stál pak ten přeladitelný?        

Zjevně to řešení 1 na balkon v 5 patře se ukazuje jako proveditelné a ne nijak drahé bez filtrů to prostě nepůjde. Jen doufám, že v blízkosti nemáte UFON+O2 bezdrát internet (463 a 422 MHz... s tím si mimochodem ještě asi postěžuji ČTÚ ve věci muxu region 7 v Ústí n.O.: Svitavský 20 kW na k21 bude o řád silnější než Černá Hora /signál je/ - zádrž 40 dB UFONa a O2 mám na k25 na polský mux3 a k21 je ale velice blízko 463 MHz... vůči Svitavám mám Ufona ve směru na vysílač Svitavy Hřebeček 100 m před anténoui!).       

smileyRed. zahran. příjem                    

Připojit reakci

dirigento (0) - xxx.xxx.250.150 (?), 22.8.2013 15:48

Máš tam redaktorskej chybu! Pro stanoviště Svitavy Hřebeč je koordinovaný výkon pro RS7 na K21 ne 20kW, ale POUZE 10kW! Pro MPX4 z tohoto stanoviště na K45 je pak koordinovaný ERP 5kW. A v předcházejícím příspěvku máš taky chybu! STV1 z Velké Javoriny nevysílal na K55, ale na K56! K55 a K54 byly u nás až do roku2001 tabu. My z branže jistě víme proč. laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.233 (?), 22.8.2013 21:58

Pravdou je že STV1 jsem naladil na přenosné čenobílé TV někde mezi kanálem 53 Nova z Pradědu a k59 Polsat. (šlo mi to asi 3 min a pak se mi signál ztratil) Takže jsem si ten k55 jen tipl. Chyba byl ten k8 - měl jsem namysli k6 -Nova. A co se týče Rakouských vysílačů za totality, znám to z pokecu z televizákem, co mi tenkrát sehnal pal dekodér do Color Univerzal (přes 20 let zpět.)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 23.8.2013 16:33

Aha, tak jsem na tom RS 7 Hřebečku přehlédl údaj ČT... ale pokud i těch 10 kW,  tak ke mně do Ústí n.O. na tom k21 bude silnější Hřebeček než Černá Hora (signál z ní je) - a 100 m před domem mám ve směru na Svitavy UFONa+O2 a netěším se - pamatuji, co za paseku mi dělal UFON na analogu k24 (taky jsem tehdy bral raději Svitavy, protože měly i také ČT2, zatímco Rychnov/Litičák produkoval množství odrazů). Takže zádrž 40 dB nma UFONa byla nutností - a měl jsem laděný kanálový slučovač (výroby home made)  vstup I Svitavy 24, 41, 58 vstup II 38 a 52 kanálové Polsko, vstup III k10 převaděč Nova... Zádrž UFONa dnes mám na k25 mux2 PL... a horror,  musím mít zvlášť anténu na k25 a zvlášť na K55 a 58 (mux1 a mux2 Polsko), protože na těch 55 a 58 je úroveň  signálu taková, že když mám nějaký filtr mezi symetrákem a předzesem, tak signál za horších příjmových podmínek zkrátka "spadne" nebo "kostičkuje"  (zkrátka ty skoro 3 dB útlumu filtru ty k55-58  "vygumují"), zvýšení zisk o ty necelé 3dB přidáním další antény na dvojče mi nedovoluje nehomogenita elmg pole signálu k55/58, takže nezbylo, než přes kvalitní symetrák "hnát" signál rovnou do předzesilovače (v kaskádě 15 a 11 dB druhý s část. zápor. zpět.  vazbou) -   za tím předzesilovačem kanálový slučovač 25 a 55-58 a pak ještě jeden stupeň zes. cca 11 dB).  A pak teprve následuje sloučení s českými muxy.  To je Černá Hora, ale mám podezření, že na k60 Svitavy dělají pre-echo (protože k61 byl znatelně silnější... tu Černou Horu jsem instaloval před časem i hned se spuštěním muxů 2 a 3, kdy se ještě nevědělo, jak to na Podorlicku dále bude s dořešením pokrytí vypadat, netušil jsem, že jednou Svitavy pojedou k60 s ČH na SFN, a čekat na tohle jsem, nemohl,  protože vyjíždívám z domu na dlouho do daleka a dům by byl bez televize a teď,  když přijedu,  mě čekává taky řada i jiných povinností, jak to v životě bývá.  Původně měla ČTÚ navržen na RS 7 přece 20 kW Andrlák Ústí n.O., odkud jede ten Pařízkomux4 na k 45 taky s 20 kW! -  ten Hřebeček mě nakonec pak překvapil. 463 MHz je poměrně blízko k21! Směr antény na Svitav jak řečeno, očekávám horor, a o jiném zdroji signálu RS 7 zatím nevím!

Pravda, Slováci měli na analogu Javorinu k39 a k56...Ale dnes má Javorina k23 mux4, k55 mux1,56 mux2 a k57 mux veřejnoprávní, ale na Podorlicku ani v Hradci a okolí signál zkrátka není.. a ten k57 s VP už nejde ani v Olomouci...   

Jelení Góra v HK zřejmě bude realizovatelná tak, jak jsem napsal hned někdy včera nebo předevčírem s tou 5-kanálovou propustí.  

Připojit reakci

dirigento (0) - xxx.xxx.250.150 (?), 23.8.2013 16:49

Opět omyl! Andrlův Chlum má ERP pouze 10kW Viz:

http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavaci-databaze/prehled-televiznich-vysilacu.html?position=2&action=station&order=TCS_NAME&direction=ASC&order=&asc=&type=&f_station_name=VYSÍLACÍ SÍŤ 4&f_pol=0&f_transmitter=

Nnevím co pořád máš s těmi 20kW? "Koordinuješ" je na všechny východočeské TXy MPX4 a RS7...! laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 24.8.2013 10:34

To jsem se přehlédl. Ten Andrlák tam mám 2,5 km daleko, výhled přímo ze střechy i z okna, takže na něj nějaká prutová anténa stačí - prostě efekt 10kW by se od efektu 20 kW tolik neliší... Zkrátka máme v tamním  éteru silný signál Andrláku, po něm ještě dvou převáděčů ČRA... a vedle toho na hranici možného příjmu k55 a k58 Czarna Gora (už je to v místě, kde je stínění terénní překážkou viditelné na první pohled...(vůči tomu převáděči muxu2 ČRA na k54 je anténa na Polsko K55+58 "zády"...Zkrátka o zdroje zahlcení není nouze. Mux3 ČR beru (zatím) z Černé Hory, ale síla signálu není lepší než na muxu3 PL K25 (skutečně ten k25 má na rozdíl od k55 a k58 velice pěkný signál, akorát že UFON proti domu zahlcuje k25 už předzesiloč,. bez UFON zádrže to nejde... Hlavně pak problém bude s k21 Hřebečkem, zatím ale jsem "vyjet" Z ČR

smiley Zdraví red. zahr. příjem     ...  

Připojit reakci

host - xxx.xxx.159.233 (?), 28.8.2013 1:06

Tak jsem z těch polských mux trošku vedle.
Bydlím v Hradci Králové a vypadá to že mux prostě nechytnu.

Pamatuji analog - tak rok 2001

k30-TVP1, k35-TVP2, k47-Polsat_J.Góra / Sniezne Kotly -- od 23.07. 2013 - k30 mux 1 DVB-T, k35 mux 2 DVB-T,
k49 mux3 DVB-T (dříve mux1 k48__byl lepší příjem)
(a do budoucna možná k37-mux5 nebo mux6__no ten aspoň chodil- dříve mux2)
k30-signál 68 dB_OK, k35-signál 64 dB (stejnak nejde), k49-signál 68dB_OK(musí se natočit jinam než k30

k21-Polsat, k38-TVP2, k52-TVP1_Kłodzko/Czarna Góra-- od 22. 4. 2013 -  K25 mux3 DVB-T_Wałbrzych / Chełmiec
k25-signá 62dB (stejnak nejde) k55 a k58 bez signálu

k12-TVP1, k25-TVP2, k42-TVP Info Wrocław a k59-Polsat_Wrocław / Góra Ślęza -- od 22. 4. 2013 - k25 mux3 DVB-T

k49-TVP2_ze směru mezi Wrocław / Góra Ślęza a Kłodzko/Czarna Góra

k29-TVP2_

Připojit reakci

PETREBERT (0) - xxx.xxx.15.128 (?), 22.8.2013 20:11

Zdravím, připojuji se k názoru, že analog byl z pohledu dálkového příjmu zajímavější a i když nebyl obraz všude zrovna super, nezlikvidoval ho ani stejný kanál, alespon trochu z jiného směru nebo třeba křížová modulace ze sousedního kanálu.Pořád se s tím dalo něco udělat.Jasně, obraz tak zvaně zrnil, ale byl tam a dal se sledovat.Tedˇ stačí opravdu jen malinko jít pod hranici se signálem dolů a je po příjmu a nebo na měřáku signál nevypadá vůbec špatně, ale přesto to nejede.Tak toto je digitál, vedle výhod i nevýhody, hlavně jak jsem uvedl u dálkového příjmu zahr.televizí s nedostatečnou kvalitou signálu v místě příjmu, tam se to nejvíce projevuje na rozdíl od analogu.Já měl dříve signál z Polska takový, že byl vidět nějaký obraz i na obyčejný kus drátu stočený do kruhu na vzdálenost zhruba 100km, když jsem to jen tak zkoušel ze zajímavosti.Zkuste to dneska v této lokalitěnosad, k smíchu.PETR EBERT Praha-východ

Připojit reakci

Ladislav Kulich (0) - xxx.xxx.213.9 (?), 30.7.2013 12:52

Ahoj, dnes jsem zkoušel signál všech muxů, mám staré sito se širokop..zesilovačem k.,30 jede paráda,   k 35 a 49 ani tuk, bydlím Zlonice u Slaného.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.185.229 (?), 30.7.2013 22:55

Ve Šluknově, na stanovišti, kde analogový signál na K 30 a 35 tradičně šel bez jakýchkoliv problémů ani digitál nezklamal. Po přeladění však pozoruji mírné zeslabení signálu oproti kanálům 37 a 48. Kvalita zůstala zachována. Rovněž kanál 49 funguje bezproblémově, rovněž u něj je o něco menší síla signálu ve srovnání např s kanálem 48.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.28.254 (?), 31.7.2013 8:49

Stále náchápu co natom lovu stanic lidé mají. Také přeladuji pokud se něco objeví ale pokud mi to naladí zahraniční pořady nebo pořady typu inzerent tv noe Telka a jiné automaticky mažu jelikož vím že bych tomu pořadu stejně objetoval 5 minut a už bych se na něj nepodíval tak proč mi m překážet v seznamu programu. To dělámi na satelitu kde těch programů jsou tisíce. Nechám si jich 20 na které koukám a zbytek mažu ale chá že někdo potřebuje velké číslo ikdyž nechápu na co,...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.208.168 (?), 31.7.2013 9:32
To je každýho věc co tam má uložený.Pokud sleduje cizí TV tak je tam má uložený.Znám jednu která umí německy tak má uložený němce a rakušáky.Máte zbytečné starosti.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.28.254 (?), 1.8.2013 18:01

To ale jeden z 20 co nato kouká :-) To není starost jen zvědavost. a možá i lenost lidí místotoh aby si dali 5 min vymazaly na co nekoukají a pak by měli to měli krásně přehledné místo prohrabování se programy a hladání toho na která chtějí koukat.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.238.127 (?), 1.8.2013 18:54

Ty jsi nějaký cenzor nebo jak tomu mám rozumět? Nebo tebe snad někdo kritizuje za to, co máš uloženo v předvolbách. Kdybys takle rýpal někde v hospodě, asi bys dostal po čuni.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.141.62 (?), 1.8.2013 18:56

No pravda kvantita nakonec znamená, že vidíte při přepínání všechno a vlastně nic... Řeknete si oni tam stejně nic nedávají a vypnete nebo jak píšete vymažete a necháte si tak +- 10 oblíbených českých ze 20... Jo na satelitu pokud otáčíte můžete mít až 10 ticíce programů ale kdo zná tolik řečí aby si po vymazání placených tj. černou obrazovku pak v tom množství volných vybral... Žijeme v konzumní společnosti kdy se už nedá stihnout všechno... Jo kdysi jsme hltali zahraniční příjem jako něco zázračně nedostatkového... Já osobně jsem sice též už od mala lovec programů ale nakonec jsem zůstal u Primy Zoom a občasného shlédnutí na jiných programech čerstvé zprávy... No v době počítačů atd. technických vymožeností fakt nevíme nikdo co dřív... U nás na rybníkem Benedikt + Litvínovsku bylo a je též i teď mnohé v pozemském zachytitelné včetně Poláků VKV OIRT + CCIR + analogové televize když vypli v noci monoskop Československé socialistické nebo teď DVB-T z Trutnova a Ještědu... Dříve jsme i hltali německý Höher Bogen a Rakušáky či nyní v DVB-T z Ochsenkopfu či někdo z Chemnitzu 12 programů... Já třeba měl před nedávnem naladěno 91 předvoleb s SD, HD a rádii... a to mi tam chybí ještě z druhé strany baráku kam nemám přístup s instalací druhé antény další věci z Prahy + duplikáty MUXů z Teplic a Bukovky... to by bylo předvoleb... V přípravě je nyní lokální R9 ze Širokého vrchu s DAKR tv atd. Každá lokalita v republice chytá něco jiného či s problémy a někde mají lidé téměř "mrtvo"...Každopádně je každého věc co chce mít naladěno a uloženo... Přeji vám tedy všem dobrý poslech a obraz jak říkával kdysi i Miloš Skalka u hudby ze zahraničí... Čus též Honza ale ze Severozápadu...

Připojit reakci

host - xxx.xxx.28.254 (?), 3.8.2013 8:24

Proč cenzor? Proč kritizuješ? Já se jen to snažím pochopit co nam lidí mají :-D jako koníček to chápu ale to je stejně tak že řeknu jo super naladil jsem to ale koukat na to nebudu :-p já si dokonce mažu i české programy typu TV noe, Slagr, Telka a tak prostě to nejsou progamy pro mně a když to není progra pro mne tak nemám potřebu ho mít naladěny a uložený ale chápu že to mám obráceně tak se jen ptám co lidi k tomu vede nic víc nic míň mě by to strašně vadilo totiž když si vyjedu seznam prgramu a ted bych lovil mezi x progray abych našel ten na který si chci koukat :-) hold každý jsme jiný a nebo jen lidi vědí jak naladit ale ne jak vymazat i to se může stát :-D

Připojit reakci

host - xxx.xxx.225.150 (?), 3.8.2013 8:52

Já nikoho, na rozdíl od tebe nekritizuji. Nech si na předvolbách, co chceš a dovol stejný komfort i nám ostatním.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 11.8.2013 18:53

Lov stanic toť dobrá věc, hlavně, když se povede zajistit trvalý příjem a nainstalovat si je na televizor/Set-top-box. Sice času na důkladné "proklikání"  satelitu či i dnes více kanálů na DVB-T   tak moc není, ale na druhé straně hledání a výběr zajímavého programu dnes usnadňuje (zrychluje) EPG... a pak se časem vybere něco, na co se člověk i rád podívá... i třeba náhodně. A hlavně získá i jiné informace, které se nedovíme např. z tuzemska, i přesto, že se týkají věcí, jaké se nás samých dotýkají!  Takže příjem i zahraničních programů má smysl. Ze sousedních zemí vůbec.  Ještě větší smysl bude mít tam, kde jednou bude např. soft překladače titulků do češtiny. To pak bude opravdu fajn! Takže lovu zdar a ti, co jsou proti, ať se dívají na tu svou jednu nebo dvě stanice a nediví se těm, co jich chtějí více! (nakonec - co v takových případech,  kdy v rodině či dalším  příbuzenstvu figuruje více národností, a tím více mateřských jazyků   - pak už vůbec je i záhodno lze zajistit příjem programů přinejmenším v jazycích všech...)

smileyRedakte "Zahraniční příjem"

Připojit reakci

host - xxx.xxx.27.122 (?), 14.9.2013 19:00

zdravím můžete mi někdo poradit- měl sem obyčejné síto antenu bez zesilovače a chytil sem polský mux 1 na 30kanále na 10procent a protože sygnál padal na 6procent a nedalose koukat koupil sem antenu soling hn-50 se zesilovačem a ted mám sice sílu sygnálu 90procent ale kvalitu 0procent takže jakoby bez sygnálu - poradte někdo kde je chyba uvažoval sem o změnu polarizace na ležato a nebo vyměnit kabel ale počkám na vaše rady - bydlím v dobrovízi 5km od letiště ruzyně v praze a mám přímí výhled na severovýchod kde je polsko-tak díky předem

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 15.9.2013 0:04

Madonna Madre mia dolorosa! Žádné otočení polarizace, protože Sněžné Jámy vysílají s "nornální" horizonitální. Pokud jde o tuhle anténu hn-50, tak prodejci na heurece apod. stránkách potřebují prodat a píší nejednou kupujícím bludy!  To je pokus o komerční modifikaci někdy před 40 lety popsané antény "Short Backfire". Ne, že by to byly špatné antény, ALE: Jako širokopásmové se totiž nedají použít... Jako kanálové už spíše  ...Jenže dle rozměrů to je anténa někde na horní konec pásma a na kanálech 30-40 bude na draka. A bez pořádné antény Vám pak ani dobrá předzesilovač nezmůže nic!   Zkrátka jste si ukvapeně vybral setsakra věc!
 Ty Sněžné Jámy navíc mají shodný směr antény jako Trutnov/Černá Hora - takže širokopásmový zesilovač může být i taky zahlcen enormně silnými signály na k38 a k40, a jestli jste ještě někde okolo Prahy, kde je éter ve IV-.V. pásmu pěkně "hustý", tak tím spíše   mohlo dojít k zahlcení zesilovače - a to pak na obrazovce je vidět kulové s přehazovačkou.. Vůbec by to potřebovalo zjistit, co máte v éteru, a v jakém městě jste, akorát že Černá Hora je silná i hodně hluboko v českém vnitrozemí.   Nevím, zde Vám jde na to síto i k49 s polským muxem 3, ten má větší tlumení do Česka a tam, kde se dají chytit k30 a k35 s muxy 1 a 2 Sněžných Jam,  často k49  už nejde. 

Anténa? Pokud nemáte signál na k49, a nepřijímáte české muxy zrovna z Černé Hory, a jestli ten signál Poláků nepadá v dnech horších podmínek šíření signálu vzdálených vysílačů ještě pod zpracovatelnou úroven, tak byste volil někakou anténu s vrcholem zisku na té skupině kanálů 30-37,  z antén různých výrobců lze modifikaci na kanály 21 až 37 najít : ak Emme Esse   X-Line Typ 662138D. nebo FTE   MAXIMAL 76-4-F, nebo Fraccaro Lambda ANT5143802 nebo Hirschmann FESA FESA 817 N37, ten Hirschmann je z nich zhruba nejlepší, jestli někde ale budou mít na skladě. V Německu jich vidíte po střechách plno, stačí krok za Šumavu. Pořádná Yagi by taky fungovala, viz např. Teroz... ten typ 2240 z doprojede je z téhle české nabídky nejlepší (jakkoliv ten údaj zisku 16,5 dB je nadsazen) co do vztahu/parametry.cena, pokud by nebyl, pak Kovoplasťácká 3029...eventuálně dvojče z těchto antén (ale cena je "mastná"...). Dobré "síto" třeba od Vatena atd. bude slušné ještě na k49, a opravdu velmi dobré na k50-60,  ale na 30 už půjde zisk dost dolů. 

Zesilovač: TO je otázka. Určitě to bez frekvenčních filtrů nepůjde. Jenže "babo raď": Nejlepší je např., kanálpváí propist mezi anténou a předzesilovqčem, ale určitý průchozí útlum i na jejím rezonančním kmitočtu je, a Bůhví, zda ty kanály z Polska nebodou natolik slabé, že by i tak tenhle arrangement moc nepomohl. Sázím předběžně na to, že na solidní anténu půjde polský signál natolik, že i ty laděné propusti na vstupu jej "nespláchnou"..,.

Raději si ale zavolejte napřed odborníka, aby Vám proměřil signály všeho, co doma máte... Pak se dá v konkrétnějších dimenzích uvážit, jaká bude finální konstrukce...

smiley Redakce "Zahraniční příjem 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.136.154 (?), 21.9.2013 2:20

Podle mých zkušeností ta kvalita na síto musí být aspoň 30%.Pak se dá zkoušet na kanálovou anténu s kanálovým zesilovačem zda to pude chodit, jak dlouho a za jakých příjmových podmínek. (Jedna anténa na poláky a druhá na naše multiplexi). Sloučení a vyrovnání signálu - kanálový zesilovač - zádrže a jsme na 2500 Kc.

Síla signálu v době digitálu až tak moc nehraje roli. Signál se dá zesílit, ale k čemu to je když je kvalita 0 - 100% a samá bitová chyba, takhle se na TV objeví jen samé trhané nesmysly, sice vám to najde stanice i třeba programy co vysílá, ale tím to končí.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.80.227 (?), 21.9.2013 17:49

Roli hraje chybovost signálu - kvalitativní parametry BER a MER. Souvisí ovšem také se šumem zesilovače.

Ta procenta na set-top-boxu nejsou plně vypovídajícím faktorem. Druhá páska - kvalita signálu, vypovídá více, ale také ne všechno, protože každý set-top box to má jinak.  Měření nějakým profesionálním analyzátorem poví více.  Prostě a dobře, pokud budete mít signál aspoň 25 dBµV (nespadne Vám níže a spíše ke 30dBµV), pak klidně volte kanálový zesilovač - rozumí se s kanálovou propustí na vstupu. Existují i tříkanálové - takže bylo by to na k49, 35 a k30, třeba Teroz, objedn. číslo 482. Potřebujete ty propustě, protože máte ve shodném směru silné signály Černé Hory. (problém by mohly dělat hlavně na muxu2 na k35 - blízké kanály 38 a 40, prostě ta 2 kanálová propust je od toho, aby potlačila nežádoucí silné signály na jiných kanálech, které by v zesilovače navrženém bez rozvahy mohly působit křížovou modulaci atd... efekt by byl, že "mám zesilovač a přesto nic...!").  

Pokud jste signálem někde kolem 20 dBµV a níže, pak už je anténa i předzesilovač velmi citlivou a náročnouo záležitostí,  pokud ovšem má cenu příjem instalovat.  K rozvaze třeba brát v úvahu, že i kanálové propusti mají průchozí útlum, typicky to bývá ke 3 dB, ale některé víceobvodové i třeba 5 dB (takové, co jsou více selektivní), a to by Vám onen slabý signál "smetlo". Řešení? Vzal byste zesilovač speciální, s nejen co nejnižším šumem, ale hlavně - prioritu nabude u něho požadavek co nejlepší linearity, jinak to je více parametrů,  a výklad si můžeme udělat při jiné příležitosti, to je téma "nároky na anténní zesilovače, podle čeho určit, vybrat a koupit ten,  co bude fungovat".

Neboť bez té propustě víceknálové by Vám silné sigály, které Vám při nepřítomnosti frekvenční propustě na vstupu zesilovače pronilkly se žádoucími slabými, způsobily tzv. intermodulační produkty... Dojde k tzv. intermodulačnímu zkreslení, tzn.   v okamžiku, kdy nelinearita funkčního bloku či systému buzeného signálem obsahujícím dvě či více spektrálních složek (slabé signály dálk. příjmu a silné místní a ne vždy jen televize) a způsobí, že ve výstupním signálu jsou přítomny spektrální složky ve vstupním signálu nezastoupené, tzv. intermodulační produkty.  Z takto vzniklých intermodulačních produktů jsou nejzávažnější ty, které padnou zpět do propustného pásma úzkopásmového systému, a způsobí tak degradaci výstupního signálu. Prostě výsledkem bude, že na obrazovce nebudete mít nic...        

Tak tedy jsme si řekli, že v případě slabého sigbálu. pokud ta silná ˇCernáí Hora (a Bůhví co ještě jiného z éteru Vám se dostalo na anténu) půjde propust na konec, a mezi anténu a zesilovač se dá symetrák kvalitnější... pokud tuzemské dily např. od Terozu, pak by to vedlo např, na zesilovač č. objedn. 434, a symetrák 978 s mostenovým jádrem.  A 3kanálovou propust 

Horší je to u kanálu 49 s anténami. Ať vezmete "colorky" ať "síta", mají největší zisk na skupině kanálů mezi 50 a 60. Dejme tomu, že na k49 to ještě nebude úbytek zisku tak nejhorší. Pokud zahraniční antény, poleze to do peněz až nepěkně - antény,  mající dobrý zisk na kanálech kokem 50 či na k49.- to by byla Kathrein   AOP 52 „Olympia" pro kanály 52 až 21, nemáte-li nehomogenní pole signálu pak dlouhá verze... nebo potom Triax (to je dánský výrobce, v ČR jsem jej neviděl, ale jinak jsou to dobré ale drahé antény..) Unix 100 (pro kanály 51-21). Úbytek na k30 a 35 u nich není ještě tak velký... Zajisté zejména v prostředí s horší homogenitou elmg. pole byste si i pomohl "sítem" s direktory", ale přepočítat třeba vše, rozměry síta, vzdálenost rovin zářičů od "síta", zářiče budou větší... to chce z anténařiny určité zkušenosti. Ale taky řešení. Pokud tedy "kostičkuje" na sítu, pak by už s takovými anténami signál nekostičkoval - pokud ovšem homogenita bude v pořádku. Ten Unix 100 totiž je anténa dlouhá bezmále 3 metry!  

Pokud je sigbnál pod 20 dBµ, to už pak jsme na prahu příjových možmostí, to není už na stálý příjem, pokud vůbec to na nějaký příjem je...

smiley Red. "Příjem zahraničních DVB-T

Připojit reakci
Založit novou diskuzi Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Příjem polských programů z vysílače Jelenia Gora4510.1.201729613
Mapavysilacu.cz112.1.20178769
Mux8 Śnieżne Kotły, Kłodzko/Czarna Góra - na dvbtmap.eu zobrazen přesah do ČR21.1.2017545
Jaké antény na polský mux 8 Śnieżne Kotły, Katowice, Skrzycze atd.-?321.12.2016965
Śnieżne Kotły, Skrzyczne a jiné nové vysílače polského muxu 8 18.12.2016526
Další vysílače polského muxu 8 spuštěny131.10.2016643
TVP Sport v DVB-T?35.9.20161112
Kvalita koaxiálního kabelu při dálkovém příjmu2217.8.20163341
V Polsku konečně spuštěn očekávaný mux 8, ale106.8.20162368
Set top box OPTICUM LION HD 265 82.8.20162138
Změna v obsazení polského muxu 3117.7.2016585
DVB-T POLSKO1613.12.2015315912
DVB-T vysílač Opole1119.10.20145337
Jelenia Gora 37.kanál1330.7.201410079
Polské dvb-t1028.3.20146112
Aktuálně z Polska19415.2.2014206682
K41 - diskuse71.2.20143521
PL k413631.1.201414020
Skrzyczne - MUX 2 a 3 na finálních kanálech1779.6.2013139150
Vypínání analogu v Polsku535.6.201330090
Polsko - Klodzko-Czarna Gora331.6.201329098
Skrzyczne - MUX 1 kanál 5512726.5.201374542
Jelenia Gora 37.kanál1023.5.20136783
Jelenia Gora 37.kanál69.5.20134576
Jelenia gora kanál 37, mux2227.5.201316742
Příjem v Jeseníku, Šumperku616.2.20134832
Příjem v Hlučíně - Skrzyczne - MUX 1 kanál 5595.2.20135880
Konec příjmu polského Mux-1203.2.201313146
Výpočet antény Skrzyczne - MUX 1 kanál 5533.2.20133543
Polský MUX-1 nejede927.12.20126663
PL MUX1, K48 v Praze320.8.20123895
DVB-T2421.7.201214938
Polský mux28121.7.201258542
TVP 1 HD 62 k531.5.20125196
MUX TVP 62 k Skrzyczne4018.3.201234338
Severní Morava - PL Multiplex (K38) - SKRZYCZNE16731.12.2011207751
K 62 ze Skrzycznego259.12.201121901
DVB-T Z vysílače RTCN Kraków/Chorągwica4030.10.201140788
Polské dvb-t na zlínsku1529.9.201112305
Polské multiplexy1312.9.201115589
Mux2 z Katowic3220.8.201126596
Odbiór z nadajnika RTCN - Kosztowy 527.7.20117496
Polská K38 v Suchdole nad Odrou27.5.20116328
Ostravsko vs. Góra Skrzyczne a Katowice - Kosztowy3328.1.201132324
Zielona Gora DBVT92.10.201010365
Nový vysílač DVB-T - Frýdlant, Liberec?830.9.201014251
Zpráva EmiTel325.6.20105928
Kanály Polských vysílačů145.5.201020168
Zapnutí DVB-T K48 Jelení Hora-Polsko28.3.20105636
Odkud vlastně vysílá k38?625.1.20108123
Další diskuze: 1, 2  
Pozemské vysielanie | Satelitná televízia | Diskuzné fórum | Magazín | Televízny program | Česká verze